PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

V ČLÁNKU ALE ANI NIKDE JINDE NENÍ ŽÁDNÁ INFORMACE O TOM, JAK MOC TOTO OBROVSKÉ MNOŽSTVÍ DŘEVĚNÝCH PRAŽCŮ NIČÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ A PODZEMNÍ VODY VŠUDE, KDE JSOU KOLEJE STO LET !!! O NEMOŽNÝCH PROTILIDSKÝCH ZÁKONECH VLÁD NENÍ TŘEBA HOVOŘIT. TOMUTO ŘÍKÁME PEKELNÝ LOUDKOLIDSKÝ SYSTÉM.

Pražce na zahrádkách jsou jedovaté, stát chystá pokuty

5.8.2009

Česká inspekce životního prostředí se chystá trestat za to, že se mezi lidi dostávají vysloužilé dřevěné pražce.

Mohutné dřevěné kvádry, z nichž si mnozí zahrádkáři například postavili plot, totiž obsahují jedovaté látky včetně těch, které mohou způsobovat rakovinu.

"Je to jednoznačně nebezpečný odpad," řekla Aktuálně.cz Magdalena Zimová ze Státního zdravotního ústavu.

Za distribuci starých pražců přitom hrozí pokuta až desítky milionů korun. Ekologická inspekce zatím uvedla jen to, že se ji chystá udělit. Vzhledem k tomu, že případ ještě není uzavřen, odmítla sdělit, komu pokuta hrozí.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Dráhy? Železniční správa? Dopravní podnik?

Inspekce prověřovala tři společnosti - České dráhy, Správu železniční dopravní cesty a Dopravní podnik hlavního města Prahy.

"S jednou ze společností jsme už zahájili správní řízení, na jehož konci bude pravděpodobně udělena pokuta," řekla Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Dodala, že další dvě firmy inspektoři ještě prověřují a zatím nerozhodli, jestli s nimi také zahájí správní řízení.

Proč se tato otázka začala řešit až teď, když si mnozí lidé zvelebovali své zahrádky nepotřebnými pražci už desetiletí?

Před několika lety si jeden soused stěžoval na druhého. Právě kvůli pražcům na sousedově zahradě. Obával se, že mohou být nebezpečné.

Sousedský spor skončil až u ombudsmana

Jenže úřady si se sporem nevěděly rady. "Napadený" soused argumentoval tím, že pražce normálně koupil od drah, takže se ničeho špatného nedopustil.

A tak se takové případy dostaly po několika letech až k ombudsmanovi Otakaru Motejlovi, respektive jeho zástupkyni Jitce Seitlové.

"Oba sousedi se do této situace dostali vlastně nezaviněně," řekla Aktuálně.cz Seitlová. Podle ní je situace jednoznačná: Nepotřebné pražce se vůbec neměly lidem prodávat, ale zlikvidovat jako nebezpečný odpad.

"Pražce nelze prodávat fyzickým osobám k volnému použití," tvrdí Seitlová, která se posléze obrátila na Českou inspekci životního prostředí, aby případ prověřila.

Nebezpečný odpad, anebo stavební materiál?

Proti tvrzení, že jde o nebezpečný odpad, se železnice ohradila. Argumentovala i tím, že původně jsou pražce nezávadný stavební materiál.

Česká inspekce životního prostředí kvůli tomu požádala ministerstvo životního prostředí o expertní posudek. A podle něho je možné vysloužilé pražce považovat za odpad.

Použité pražce jsou přitom mezi železničáři i zahrádkáři hodně oblíbené. Právě proto, že jsou napuštěny dehtem a dalšími látkami, jsou velmi trvanlivé.

Lidé je používají například jako schody, plot či podlahu ve stájích.

Dřevěné pražce ovšem ze železnice postupně mizí, nahrazují je jiné materiály, především beton. Nové dřevěné pražce se nadále vyrábějí do výhybek.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu